- Komerční sdělení -aktualne

Mnoho žen se v hubnutí žene za touto jednou věcí: Odborník to však nevidí růžově

Vždy, když vidím obrázek pro propagaci nějakého výživového poradce nebo reklamy na produkt určený k hubnutí, kde figuruje žena se Sixpack, tak je mi z toho smutno …

Asi je to pro některé lidi bojující s kily navíc lákavé, ale ten, kdo toto propaguje by vám měl také říct, co k takovému% tuku v těle vede a zda je to vůbec přirozené, zvláště pro ženy. Stačí si uvědomit, že min. 10-13% tuku, které obepínají např. orgány, je pro život nezbytných! Proto také např. ženy s nízkým% tuku mají problémy s menstruací.

Asi pro nikoho není překvapením nebo novou informací, že vysoké procento tělesného tuku tělu neprospívá a je pro naše zdraví škodlivé. Ale možná ne každý ví, že i extrémně vyrýsování tzv. „Sixpack“, který právě velmi často vidíte na mnoha motivačních obrázcích k hubnutí nebo které dosahují profesionální kulturisté a závodnice fitness před svou soutěží, není pro zdraví prospěšné.

Přečtěte si: Slovenka Katka vymyslela 12-týdenní program Bubble Butt: vyčarovat vám dokonalou postavu i bez posilovny

Nemějte z tuků strach
Na úvod si jen v krátkosti připomeneme několik nejdůležitějších informací o tucích. V naší stravě by tuk měl být zastoupen zhruba 25-30% a přiměřené množství tělesného tuku je pro náš organismus životně důležité. Tuk je v našem těle nezbytný pro náš zdravý vývoj a každá buňka v lidském těle ho obsahuje určité množství. Tuková tkáň je zásobárnou naší energie, chrání některé orgány, má termoregulační funkci (chrání nás před chladem), umožňuje vstřebávání vitamínů A, D, E a K a je také součástí hormonů. Tuková tkáň je také naprosto nezbytné pro přežití při krátkodobých obdobích bez příjmu potravy. Bez něj by ihned došlo k odbourávání svalů a jiných bílkovin, které mají v organismu mnoho důležitějších úkolů než sloužit jako zdroj energie. A dokonce i zdravý vzhled závisí na tělesném tuku. Nehty, kůže a vlasy by byly bez tělesného tuku matné a lámavé.

Mimochodem, pokud máte pocit, že potřebujete zhubnout, řešením určitě není jednoduché odstranění tuků z jídelníčku, to by právě naopak mohlo způsobit větší množství komplikací!

Ideální procento tuku u žen?
Pro ženy je asi nejdůležitější informace, že ženy mají přirozeně mnohem více tuku než muži a jejich hormonální systém je na tuku mnohem více závislý! Pokud se tedy žena dostane do výrazného deficitu, hrozí problémy s menstruací, hormonální problémy nebo problémy se správnou funkcí štítné žlázy. Problematický nedostatek tuků je u žen někde kolem hranice 12%. Toto je právě číslo, kam se krátkodobě přibližují (ve formě) závodnic např. v bikiny fitness a odtud pak pochází mnoho fotografií se Sixpack. Pro běžnou ženu je však dosažení takto nízkého procenta velmi náročné a při běžném způsobu života a péče o rodinu, skoro nemožné aniž by se z tohoto cíle stala životní priorita! Navíc pro většinu žen i to ani není dosažitelné či dlouhodobě udržitelné.

Optimální množství tuku v těle je u ženy v rozmezí 18-30%. Jde o relativně široké rozpětí, kterého byste se měli snažit držet. Protože někdy je pro pohodový život lepší mít o procento tuku navíc, než neustále bojovat a stresovat se s jeho snížením. Nadváha je u ženy definována od 30% tuku v těle, po dosažení 35% jde již o obezitu.

Jen v krátkosti pro porovnání. Muži jsou schopni správně fungovat při mnohem nižším procentu tělesného tuku, než jaké si mohou dovolit ženy. Optimální množství tuku v těle se pohybuje někde mezi 8-20%.

nezdravé extrémy
Jak vidíte, bez tělesného tuku se náš organismus prostě neobejde. Neměli bychom ho mít příliš mnoho ani málo. Stejně jako velmi nízké, tak i vysoké procento tuku může způsobit zdravotní problémy.

Většina lidí samozřejmě ví, že obezita (výše% tuku v těle) je velmi často spojena se vznikem civilizačních chorob jako je cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, vysoký tlak a další zdravotní problémy.

Avšak nejen obézní, ale i příliš hubení lidé mohou mít podíl tělesného tuku ohrožující jejich zdraví. Mezi lidmi již nejsou tolik známé komplikace vyplývající z nedostatku tělesného tuku. Takoví lidé bývají zimomřiví (mohou snadno prochladnout). Navíc extrémně nízké procento tělesného tuku, postihující zejména „hubnoucí“ ženy, je závažným zdravotním rizikem. Snaha rychle zhubnout s sebou může přinést následující zdravotní rizika:

pokles energie (výkonnosti)
menstruační problémy
estetické problémy (pleť, nehty, vlasy)

PR článek

Další články autora